Katalógus

Katalógus

Tudorok

Az ármányokban és cselszövésekben gazdag XV. századi Anglia ihlette a Tudor képeimet. A VIII. Henrik udvarában élő nők fontos szerepet töltöttek be Anglia sorsának alakulásában, azonban a történelem kevésbé emlékezik meg róluk. A képeimmel szerettem volna nekik méltó emléket állítani.

Boleyn Anna
Boleyn Anna kép méret: 45X75 cm

A kép üvegfestés és kollázs technikával készült. VIII. Henrik tragikus sorsú feleségét ábrázolja, aki a vérpadon végezte. A képen azt a fiatal, okos, becsvágyó és reformer szellemiségű nőt kívántam megjelenítetni, aki messze megelőzte korát. Nemcsak szépségéről, hanem műveltségéről, művészeti érzékéről és filozofikus gondolkodásáról is híres volt.
Sorsa tragikus epizódja a Brit Világbirodalom létrejöttének.
Boleyn Testvérek
Boleyn Testvérek kép méret: 60X80 cm

A kép Boleyn Annát ábrázolja szeretett testvérei körében. A jobb szélen álló Mary kivételével, aki egyben VIII. Henrik szeretője is volt, a vérpadon végezték. Ezen a képen Boleyn Anna még merész és nagyreményű. Ruhája kollázs technikával készült és swarovski kristályok díszítik, a ruha maga egyben annak a könnyed akkoriban franciának mondott divatnak a megjelenítése, melyet ő terjesztett el a puritán angol udvarban.
Mária
Mária kép mérete: 53X78 cm

Tudor Mária VIII. Henrik és első felegének Aragónai Katalinnak az egyetlen lánya, II. Ferdinánd a Spanyol Birodalom uralkodójának unokája. Kíváló származása miatt azt gondolnánk, hogy remek élet lehetősége volt biztosított a számára, azonban VIII. Henrik újraházasodási tervének következtében fattyúnak nyilvánították és nem kívánatos személyként tekintettek rá. A történelem úgy emlékszik meg róla, mint Véreskezű, mert a hatalomra jutását követően az általa elfogadott katolikus értékeket igyekezett visszaállítani az akkor már a protestáns szellem felé igyekező Angliában. Ennek következtében rengeteg eretneket égetett. A képen én a fiatal és elszánt Máriát akartam megőrökíteni, aki hányatatott sorsa ellenére dacolva VIII. Henrikkel igazi hercegnőként viselkedik és kiáll a hite és saját maga védelmében.
Erzsébet
Erzsébet kép méret: 63X103 cm

I. Erzsébet több, mint negyven éves uralkodása alatt Angiát felvirágoztatta és tengeri nagyhatalommá tette. Urálkodása alatt konszolidálta a féltestvére Mária alatt káoszba süllyedt Angliát és az utókor "Aranykor"-ként jellemzi ezt az időszakot. A kép Erzsébet fiatal korát ábrázolja, amikor anyja lefejezését követően fattyúnak nyilváníttták és esélye sem volt, hogy a trónutódlás sorába visszakerüljön. Azonban a királynői megjelenése azt sugallja, hogy Erzsébet mindig is a hatalomra és az uralkodásra született.
Stuart Mária
Stuart Mária A Tudor dinasztia alapítójának - VII. Henriknek - az unokája. Apja V. Jakab skót király halála miatt csecsemőként került a skót trónra. 6 évesen korától Franciaországban nevelkedik, a francia trónörökösnek lesz a hitvese és magát az angol trón várományosának tartja. Férje lévén Franciaország királynéja lesz. Azonban nem sokáig élvezheti egyszerre Skócia és Franciaország királynéjának címét, ugyanis férje II. Ferenc fiatalon meghal, ezért Mária visszatér Skóciába, hogy jogos pozícióját Skóciában betöltse. Innentől kezdődik Mária balszerencséinek sorozata, a szerelem hozza el számára a vesztét. A szerelemből kötött házassága csúfos kudarcba fullad, férjét meggyilkolják, amiért Máriát teszik felelőssé a skót főurak. Menekülnie kell Skóciából és segítséget kér ádáz ellenségétől a protestáns Tudor Erzsébettől, akivel ugyan rokonságban áll, de Mária magát tekintette Anglia igaz uralkodójának nem a „fattyú” Erzsébetet. Erzsébet segítség helyett őrizetbe veteti Máriát, aki a vádak alapján megpróbál Erzsébet ellen szövetkezni, így Erzsébet kivégezteti. Tragikus sorsa, merész tettei és a katolikus vallás iránti elkötelezettsége miatt a történelemben úgy vonult be, mint „Mária a skótok királynője”.

<< Vissza

Vissza a lap tetejére (Katalógus)